چاپ        ارسال به دوست

در قالب رساله دکتری محبوبه عادلی ساردو بررسی شد

طراحی و ساخت داربست نانوالیاف PCL/GEL حاوی لاوسون و بررسی اثر آن بر روی سلولهای فیبروبلاست انسانی و کاربرد آن در ترمیم زخم پوست رت

جلسه دفاع رساله محبوبه عادلی ساردو،  دانشجوي دكتري رشته زیست شناسی سلولی و ملکولی با عنوان " طراحی و ساخت داربست نانوالیاف PCL/GEL حاوی لاوسون و بررسی اثر آن بر روی سلولهای فیبروبلاست انسانی و کاربرد آن در ترمیم زخم پوست رت" در مرکز همایش های دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر محمد مهدی یعقوبی و دکتر مسعود ترکزاده ماهانی راهنمایی این رساله دکتری را برعهده داشتند. بر پایه این گزارش در این رساله استفاده از روش‌های نوین درمان آسیب‌های پوستی مانند مهندسی بافت  ارائه شده است.

به گفته دکترمحبوبه عادلی ساردو در این پروژه، به‌منظور تولید یک پانسمان زیستی با قابلیت رهایش کنترل شده دارو، برای نخستین بار ترکیبی به‌نام لاوسون (ماده موثره گیاه حنا) با موفقیت در ساختار پلیمر‌های پلی‌کاپرولاکتون- ژلاتین، به صورت ساختار پوسته- هسته الکتروریسی شد. نانوالیاف از نظر ویژگی‌های فیزیکوشیمیایی و زیستی مورد ارزیابی قرار گرفتند. نتایج حاصل از این تحقیق نشان دادند که نانوالیاف حاوی لاوسون بستر مناسبی جهت رشد و تکثیر سلول‌های فیبروبلاست انسانی فراهم می‌آورند. در مطالعات حیوانی، نانوالیاف حاوی %1 لاوسون، بیشترین تاثیر را بر روی تشکیل مجدد لایه اپیتلیال و بسته شدن زخم بعد از 14 روز در مدل حیوانی زخم رت نشان دادند. بر اساس نتایج به‌دست آمده، این نانوالیاف ویژگی‌های منحصر به‎ فردی جهت استفاده به‎عنوان زخم پوش در حوزه پزشکی باز ساختی و مهندسی بافت پوست خواهند داشت.

با توجه به نتایج این تحقیق، فاز بعدی مطالعات، بر روی روند تجاری سازی این نانوالیاف به‌عنوان یک پانسمان فعال زیستی متمرکز خواهد بود. 

گفتنی است نتایج حاصل از این تحقیقات در همایش Nanofiber 2017 ، مجله International Journal of Biological Macromolecules و مجله داخلی Biomacromolecular Journal  منتشر شده است.

این جلسه ظهر چهارشنبه 5 دی درسالن 27 مرکز همایش های دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان برگزار شد.


١٠:٥١ - شنبه ١٥ دی ١٣٩٧    /    عدد : ١١٣١    /    تعداد نمایش : ٢٧٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج