چاپ        ارسال به دوست

به همت محققان شرکت برافزا کشاورز مستقر در پارک علم و فناوری کرمان

کپسول آبیاری ابتکار نوین برای کاهش مصرف آب تولید شد

به همت محققان شرکت برافزا کشاورز مستقر در پارک علم و فناوری کرمان کپسول آبیاری ابتکار نوین برای کاهش مصرف آب تولید شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری کرمان، عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان برافزا کشاورز مستقر در پارک علم و فناوری کرمان گفت:این شرکت در سال ۱۳۸۹ به ثبت رسید و در سال۹۱ در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان مستقر شد، از ابتدا بخش تحقیق و توسعه این مجموعه بسیار فعال بود و بنا را بر این گذاشتیم که برای هر تگنایی یک واحد تحقیق راه اندازی کنیم. و در ارتباط با پسته استان سه شاخه اصلی تگنا شناسایی شد که شامل تغذیه و کوددهی گیاهان، مبارزه با آفات گیاهی و آبیاری آن ها می شود.

تولید ۳۶ نمونه کود تغذیه گیاه با تکیه بر دانش فنی بومی در کرمان

عضو هیئت علمی پژوهشکده پسته کرمان مطرح کرد: در این سه بخش ابتدا تحقیقات کافی انجام شد، در خصوص تغذیه گیاهان ۳۶ محصول جدید تولید شده که نه تنها از روی نمونه داخلی کپی برداری نشده اند بلکه با دانش بومی خود ساخته شدند.

جوانشاه عنوان کرد: برخی از محصولات ما در کشور انحصاری است و شاید نمونه ساخته شده آن ها در هیچ کجای دنیا دیده نشود، محصول اصلی ما در حوزه تغذیه کودی به نام هادر ۱۳ است که دارای ۲ تیپ الف و ب است.

وی یادآور شد: این محصول بسته ای کامل و ۱۰۰ درصد محلول در آب است، بر اساس نیاز درخت با هر مرتبه آبیاری سبب تغذیه گیاهان می شود، علی رغم فروش بالای این محصول حتی یک مورد نارضایتی از آن مشاهده نشده است.

عضو هیئت مدیره شرکت برافزا کشاورز پارس تصریح کرد: این محصول حدود ۳ سال است که وارد بازار شده و استقبال بسیار خوبی از آن صورت گرفته و بیشترین فروش را در بین ۳۶ محصول این شرکت داشته است.

کاهش کیفیت سموم، آفت پسیل پسته را مقاوم تر کرده است

جوانشاه اذعان کرد: در بخش مبارزه با آفات، مهم ترین آفت پسیل پسته است و در واقع اصلی ترین دغدغه پسته کاران محسوب می شود، برای از بین بردن آن از سموم مختلفی استفاده می کنند، علی رغم بالا رفتن قیمت سموم کیفیت به شدت کاهش یافته و پسیل هم به آن ها مقاوم شده است.

وی ادامه داد: چندین سال پیش کشاورزان برای از بین بردن این آفت گوگردهای مختلف را امتحان کردند، در این بین گوگرد نفتی بیشترین اثر را در از بین بردن پسیل داشت.

عضو هیئت علمی پژوهشکده پسته کرمان تاکید کرد: ما محصولی را با استفاده از گوگرد نفتی تولید کرده و با قیمتی بسیار پایین روانه بازار کردیم، گوگرد وتابل ۸۰ درصدی که از خارج وارد می شود و قیمت یک ماه پیش آن ۲۵ هزار تومان به ازای هر کیلو است، توسط شرکت ما تولید و با قیمت ۴ هزار و ۶۰۰ تومان به فروش می رسد.

تولید گوگرد تابستانه ابتکار یک شرکت کرمانی برای مهار آفت گیاهان

جوانشاه تشریح کرد: این محصول در حال حاضر ارتقا یافته و موفق به تولید گوگردی تابستانه شدیم که سوزندگی ندارد، چرا که گوگرد در ماه های گرم سال سبب سوزندگی گیاهان می شود و کشاورز قادر به استفاده از آن نیست.

عضو هیئت مدیره شرکت برافزا کشاورز پارس گفت: گوگرد جدیدی که توسط شرکت ما تولید شده این مشکل را ندارد و می تواند به کشاورز کمک کند تا در فصل های گرم نیز با پسیل مبارزه کند.

وی افزود: کمبود آب یکی از مشکلاتی است که کشاورزان استان کرمان همواره با آن درگیر هستند و بیشترین حجم آب در حوزه کشاورزی مصرف می شود.

جوانشاه بیان کرد: سال های گذشته فرهنگ استفاده از آبیاری قطره ای در کشور و استان نهادینه شده بود، به واسطه آن آب شیرین قطره قطره بر روی خاک پاشیده می شد، این راهکار بهره وری آب را بالا می برد اما مصرف آب را کاهش نمی دهد.

تولید کپسول های آبیاری کاهنده مصرف آب برای اولین بار در کرمان

عضو هیئت علمی پژوهشکده پسته کرمان ابراز کرد: آبیاری زیر سطحی است که مانع تبخیر و سبب کاهش مصرف آب می شود، از این رو شرکت ما با تولید کپسول هایی تحت عنوان «کپسول های آبیاری هادر» که سیستم قطره ای سطحی را به سیستم آبیاری زیر سطحی تبدیل می کند، سبب کاهش مصرف آب شده است.

وی ادامه داد: این محصول هم اینک به کشاورزان معرفی شده و در بازار موجود است و علاوه بر بازار داخلی، بازارهای خارجی هم میزبان این محصول هستند، کشورهای عراق و ارمنستان از جمله بازارهای این محصول به شمار می رود.

جوانشاه در ارتباط با شاخصه های محصولات این شرکت و دلایل تمایز آن از سایر نمونه ها توضیح داد: تولیدات ما ۱۰۰ درصد بومی هستند و مطابق با دانش بومی کشور ساخته شده اند و خاصیت مهم این تولیدات محلول بودن آن ها و برطرف کردن همه نیاز یک درخت است.

قیمت های منطقی، هزینه صرف شده کشاورزان را به سوددهی تبدیل می کند

عضو هیئت مدیره شرکت برافزا کشاورز پارس تصریح کرد: قیمت های ما در این شرکت منطقی هستند و به ازای هر هزار تومانی که هزینه می شود باید سوددهی داشته باشیم، این کار برای کشاورزان انجام می شود و در قبال صرف هزینه، سود زیادی به آن ها بازگردانده می شود.

وی یادآور شد: ما در این شرکت همه ساله در تلاش هستیم تا محصولات خود را ارتقا بخشیم و به دنبال آن قیمتی را برای آن ها در نظر بگیریم که منطقی و عاقلانه باشد.

جوانشاه در خصوص نمونه های مشابه داخلی و خارجی این محصولات و تفاوت آن ها تشریح کرد: گوگرد تولیدی در این شرکت مشابه داخلی ندارد اما نمونه خارجی برای آن موجود است و قیمت آن چندین برابر محصولات ما است.

هادر ۱۳ کودی که مشابه جهانی ندارد و همه نیاز گیاه را تامین می کند

عضو هیئت علمی پژوهشکده پسته کرمان عنوان کرد: کود هادر ۱۳ هیچ مشابه داخلی ندارد و در بازار جهانی نمونه آن وجود دارد اما برای سایر محصولات کشاورزی نه پسته و کپسول های آبیاری اختراع این شرکت است که نمونه آن در داخل و خارج وجود ندارد.

وی ادامه داد: این شرکت توانسته برای ۴۹ نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی کند و متخصصین این شرکت با تخصص های کشاورزی، گیاهان دارویی، شیمی، فیزیک در حال تحقیق و مطالعه هستند.

جوانشاه مطرح کرد: البته در این شرکت به آن دسته از افرادی که مدرک دانشگاهی پایین تر و از تجربه کافی برخوردار هستند فرصت خوبی داده و نظرات آن ها را جویا می شود، گاها پیشنهاداتی از سوی این افراد مطرح می شود که تعجب برانگیز است.

عضو هیئت مدیره شرکت برافزا کشاورز پارس در خصوص کمک های پارک علم و فناوری کرمان در موفقیت این شرکت گفت: پارک علم و فناوری بستری حمایتی برای شرکت های نوتاسیس ایجاد می کند و نحوه استفاده شرکت ها از این بستر متفاوت است.

پارک علم فناوری پذیرای همیشگی ایده های نو و خلاق

وی مطرح کرد: پارک علم و فناوری همواره پذیرای همه ایده ها و پیشنهادات محققین است و همواره پیشنهادات متخصصان آن ها در مسیر کسب موفقیت این شرکت موثر بوده و در توان خود مشکلات ما را حل کرده اند.

جوانشاه اذعان کرد: بودجه تحقیقاتی این شرکت به صورت خصوصی تامین شده و اخیرا چند وام برای اجرای طرح توسعه توسط پارک علم و فناوری تهیه شده و در نظر داریم مجموعه جدیدی را در پارک علم و فناوری کرمان راه اندازی کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده پسته کرمان افزود: به افرادی که تصمیم دارند به بازار کار وارد شوند، توصیه می کنم خدمات یا محصولی را که می خواهند ارائه دهند، با ارزان ترین قیمت، یا بالاترین کیفیت و یا انحصاری بودن آن توجه کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: واردشوندگان جدید به بازار کار سعی کنند زنجیره های ناقص تولید را پر کنند تنها با تلاش و فکر نو می توان در بازار موفق شد و به سوددهی رسید.


٠٨:٢١ - سه شنبه ٣١ تير ١٣٩٩    /    عدد : ٢١٨٤    /    تعداد نمایش : ١٤٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج