چاپ        ارسال به دوست

دکتر مرتضی عبدل زاده رئیس پژوهشکده انرژی؛

نیروگاه مقیاس کوچک خورشیدی (فتوولتاییک)10 کیلوواتی در دانشگاه نصب و راه اندازی شد

رئیس پژوهشکده انرژی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته از نصب و راه اندازی نیروگاه مقیاس کوچک خورشیدی (فتوولتاییک)10 کیلوواتی در دانشگاه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته، دکتر مرتضی عبدل زاده بابیان اینکه ساختمان ها بیش از 40 درصد مصارف انرژی یک کشور را به صورت مستقیم و تا60 درصد را به طور غیر مستقیم  به خود اختصاص می دهند تصریح کرد:  مدیریت و کاهش مصارف انرژی در ساختمان ها همواره از دغدغه فعالان و متخصصان حوزه انرژی ساختمان به شمار می رود
رئیس پژوهشکده انرژی، استفاده از الگوهای مصرف استاندارد در تمامی حوزه های انرژی ساختمان و افزایش سهم انرژی های تجدیدپذیر در سبد انرژی ساختمان را تضمین کننده کاهش مصرف انرژی در صنعت ساختمان عنوان کرد.
دکتر عبدل زاده گفت: پژوهشکده انرژی در راستای کاهش مصارف انرژی دانشگاه و تامین نیاز های تحقیقاتی خود و عملیاتی کردن مصوبه اخیر دولت مبنی بر تامین ۲۰ درصدی برق مصرفی وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی از انرژی های تجدیدپذیر (مصوبه شماره ۷۸۲۵۰/ت ۵۱۹۰۴ هـــ مورخ ۹۵/۰۶/۳۱ هیات وزیران)، در سال 96 با حمایت دانشگاه نسبت به راه اندازی  مجموعه خورشیدی فتوولتاییک 10 کیلووات اقدام نمود.
وی افزود: این مجموعه بعد از خرید تجهیزات، در آذرماه 96  نصب و راه اندازی و سپس به شبکه برق دانشگاه متصل گردید.
به گفته دکتر عبدل زاده، مجموعه یادشده از دو سیستم 2/5 و یک سیستم 5 کیلوواتی جهت تامین نیاز های تحقیقاتی پژوهشکده، تشکیل شده و سازه های نیروگاه با قابلیت تنظیم زاویه شیب دلخواه برای پانل های فتوولتاییک طراحی و اجرا شده اند.
رئیس پژوهشکده انرژی، تجهیزات این مجموعه را شامل 36 عدد پانل 280 وات مونوکریستال، دو اینورتر 2/5 کیلو وات،  یک اینورتر 5 کیلووات و سازه های فولادی اعلام کرد و افزود: سازه های این نیروگاه از جنس فولاد گالونیزه بوده و در حال حاضر دو سیستم 2/5 کیلو وات در زاویه شیب 30 درجه (نزدیک به عرض جغرافیایی ماهان) و سیستم 5 کیلوات در زاویه شیب 40 درجه نصب شده اند.
وی خاطرنشان کرد: هر سه مجموعه این نیروگاه قابلیت ثبت اطلاعاتی همچون توان لحظه ای، انرژی تولیدی، آمپر و ولتاژ را دارا می باشند.
به گزارش روابط عمومی، پژوهشکده انرژی در حال تجهیز  نیروگاه یادشده به سیستم داده برداری از راه دور جهت انتقال و ثبت  کلیه اطلاعات سیستمی و محیطی نیروگاه به منظور پایش دقیق تر آن است و این ویژگی می نواند در دو جنبه تحقیقاتی و صنعتی نیروگاه مفید باشد.
دکنر مرتضی عبدل زاده با ارائه نمودار انرژی تولیدی نیروگاه در ماه های مختلف سال از ابتدای نصب تاکنون، مجموع انرژی تولیدی نیروگاه از زمان نصب تاکنون را 5 هزار و 666 کیلووات ساعت اعلام کرد.  

 وی به رایزنی های انجام شده با سازمان برنامه و بودجه کشور نیز اشاره کرد و گفت: سعی بر این است در صورت تامین بودجه، نیروگاه یادشده در فاز توسعه تا 200 کیلووات گسترش یابد تا دانشگاه  به سهم 20 درصدی تامین توان الکتریکی مورد نیاز خود از انرژی های تجدید پذیر نزدیک شود.
دکتر عبدل زاده  توجه به مدیریت و بهنیه سازی مصرف انرژی را لازمه کارا و فراگیرشدن انرژی های تجدید پذیر  دانست و از مغفول ماندن آن در کشور اظهار تاسف کرد.
به گزارش روابط عمومی، پژوهشکده انرژی از سال 96 طرح مدیریت و بهینه سازی مصارف انرژی دانشگاه را نیز کلید زده است.
به گفته رئیس پژوهشکده انرژی، با همین هدف، تجهیزاتی جهت مدیریت و بهینه سازی مصارف انرژی در دو بخش انرژی الکتریکی و انرژی حرارتی(گاز) توسط دانشگاه خریداری و در دست نصب و راه اندازی است. دکتر عبدل زاده اظهار امیدواری کرد:  با نصب و راه اندازی این تجهیزات، مسیر حرکت به سمت دانشگاه سبز در بخش انرژی هموار و  نتایج آن به دیگر ارگان های دولتی و خصوصی جهت فرهنگ سازی و فراگیر شدن کاهش مصارف انرژی منتقل شود.

 


١٣:٤٠ - سه شنبه ٢١ فروردين ١٣٩٧    /    عدد : ٤٤١    /    تعداد نمایش : ٥٥٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج