مدیر گروه

نام و نام خانوادگی

مرتبه علمی

زمینه فعالیت

مرتبه علمی

پست الکترونیک

مریم عبدلی نسب

استادیار

پروتئین های دارویی نوترکیب، انتقال ژن، بررسی بیان ژن، کشت بافت

استادیار

m.abdolinasab@kgut.ac.ir

 

معرفی گروه

به‌کارگیری روش­ها و فنون اصلاح نباتات و مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در کشاورزی به ویژه برای گیاهانی که از جنبه اقتصادی و غذایی اهمیت فوق­ العاده­ ای دارند؛ بسیار ارزشمند است، زیرا در مقایسه با شیوه­های معمول کشاورزی با هزینه ­ای بسیار کمتر و سرعت عمل بیشتر می­توان به  محصولاتی با کیفیت بهتر دست یافت. با بکار­گیری علم بیوتکنولوژی و اصلاح نباتات می­توان گیاهانی را تولید نمود که در مقابل شرایط نامساعد از قبیل خشکی، املاح، حشرات و عوامل بیماری­زا مقاوم بوده و با تولید فرآورده‌هایی با ارزش افزوده بیشتر و عمر انباری طولانی­تر نقش مهمی در اقتصاد و خودکفایی کشور عزیزمان داشته باشد. در راستای رسیدن به این اهداف و به منظور آموزش متخصصانی در این زمینه، گروه مهندسي کشاورزی با دو گرايش اصلاح نباتات و بيوتکنولوژي در مقطع کارشناسی‌ارشد در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی کرمان راه‌اندازی شده است و دانشجويان مي توانند از  امکانات مجموعه آزمايشگاه‌هاي بیوتکنولوژی، سیتوژنتیک، گلخانه و مزرعه تحقیقاتی  براي بکارگيري روشهاي جديد استفاده نمايند.

این گروه در سال 1387 تأسیس گردید. اهداف این گروه عبارتند از

  • تربیت نیروی انسانی در کنار سایر گروه های آموزشی برای تأمین متخصصان مورد نیاز در مراکز و مؤسسات آموزشی، تحقیقاتی و اجرایی مرتبط با مسائل کشاورزی.
  • انجام تحقیقات بیوتکنولوژی در زمینه های مختلف کشاورزی توسط اعضای هیأت علمی و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به منظور حل پاره­ای از مشکلات مربوط به کشاورزی کشور.
  • همکاری با سایر گروه­های دانشکده و مراکز و مؤسساتی که علاقه مند به انجام تحقیقات بیوتکنولوژی، و مایل به آموزش نیرو در زمینه بیوتکنولوژی اند.

هیأت علمی وابسته این گروه  1 دانشیار و 5 استادیار می باشند.