چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش سرمایه گذاری و توسعه استان کرمان با عنوان «کرمان آیدکس 2024» در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی وفناوری پیشرفته

 

 

برگزاری همایش سرمایه گذاری و توسعه استان کرمان با عنوان «کرمان آیدکس 2024» در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی وفناوری پیشرفته

 

همایش سرمایه‌گذاری و توسعه استان کرمان با عنوان «کرمان آیدکس 2024» با حضور ۳۰۰ شرکت کننده از سراسر ایران و جهان از جمله معاون رییس جمهور، معاونان برخی از وزرا، مدیران استانی و سفرای کشورهای مختلف در حالی گشایش یافت که مدیران بر هم افزایی در راستای توسعه پایدار دیار کریمان اتفاق نظر داشتند و راهکارهایی برای این مهم ارائه کردند.

 

 

 هم اکنون این همایش با ارائه ۲۵۰ طرح به ارزش ۲۰۰ همت با هدف فرصت سرمایه‌گذاری و توسعه در بخش‌های مختلف  از جمله صنعت، معدن، کشاورزی، گردشگری، انرژی و فناوری در حال برگزاری می باشد.

 

 

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در مراسم افتتاح این همایش بیان نمود  قرارداد فی مابین جمهوری اسلامی ایران و هندوستان با هدف گسترش مبادلات تجاری امضا شده است  و این قرارداد خبری خوش برای صادر و واردکنندگان و ترانزیت ایران و دیگر کشورهای آسیای مرکزی همچون ازبکستان، روسیه و قفقاز است.

 

 مهدی صفری افزود: علاوه بر سفرایی که در همایش کرمان آیدکس ۲۰۲۴ حضور دارند، مدیران مختلفی از وزارت خارجه نیز آمده اند تا راهنمایی و فعالیت های جذب سرمایه گذاری را در پنل های تخصصی این همایش پیگیری و نتایج را جمع بندی کنند.

وی گفت: وزارت امور خارجه در بخش اقتصادی وظیفه ارزآوری برای کشور را دارد و ما همواره در تلاشیم که بازارهای موجود را حفظ کنیم و برای صادرات توسعه دهیم، ضمن آنکه جذب بازارهای جدید برای واردات را پیگیری می کنیم.

 

 

وی با اشاره به همکاری در حوزه های مختلف با استان کرمان از جمله در بخش های معادن، توسعه و صادرات بیان کرد: در این زمینه همکاری هایی با کشورهای آسیایی و آفریقایی از گذشته داشته ایم که این مبادلات را ادامه می دهیم.

 

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی در سال گذشته عضو پیمان بریکس شد و دولت سیزدهم عضو پیمان شانگهای شد، ضمن آنکه در پیمان های چند جانبه اکو و اقیانوس هند با سازمان های مختلف بین المللی همکاری داریم.

 

وی ادامه داد: همچنین در نشستی با وزیر اقتصاد و دارایی مقرر شد خط ویژه برای سرمایه گذاران بازگشایی کنیم و این موضوع استان کرمان را با وجود معادن غنی شامل می شود.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور  نیز گفت: توسعه نیاز به الگو دارد و برای توسعه به خصوص، استان کرمان توانمندی های زیادی در بنگاه های اقتصادی و صنایع معدنی دارد اما باید به زنجیره های ارزش بعد از معادن توجه کرد.

 

وی با اشاره به اینکه خوشه سازی های صنعتی را از سال‌ها پیش آغاز و روی این حوزه کار کردیم یادآور شد: روی توسعه صنایع معدنی کار شده و این موضوع باید در استان کرمان نیز مورد توجه قرار گیرد.

 

مقیمی نژاد ابراز داشت: پیمانکاری یکی از موضوعات مهم است که می تواند در توسعه فعالیت ها و ایجاد بنگاه های جدید به اقتصاد استان کرمان کمک کند لذا در این راستا باید توسعه بنگاه های موجود را با گسترش فعالیت های جدید به سرانجام برسانیم.

 

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست  هم با اشاره به آخرین مطالعات کشور در راستای قانون هوای پاک گفت: میانگین غلظت ذرات معلق موجود در جو ایران ۶ برابر استاندارد جهانی(who) یعنی حدود ۳۰ میکروگرم بر سانتیمتر است. این آمار در ایران حدود ۲.۵ برابر استانداردهای موجود کشور است.

 

وی اظهار کرد: میانگین ذرات معلق در جو استان کرمان در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۲ میکروگرم یعنی چهار برابر استاندارد جهانی who و ۲ برابر استانداردهای حاضر در کشور است که این خود ناشی از توسعه بی رویه می‌باشد.

سلاجقه یادآور شد: مجوز محیط زیستی زمانی داده می شود که کاری عالمانه است و مجوزها در این دولت حداکثر ۲ ماهه اخذ می شود اما سرمایه گذاران نیز باید نسبت به تعهدات خود پایبند باشند و ما هم پروژه ها را در حین و اجرای پروژه بررسی می کنیم.

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور نیز در این آیین گفت تامین مالی جمعی برای شرکت‌های کوچک و متوسط از محل بازار سرمایه را  در برنامه داریم و در این راستا تلاش می‌کنیم این رقم را در سال ۱۴۰۳ به حداقل پنج برابر برسانیم.

 

 عشقی با اشاره به نام گذاری شعار سال جاری به عنوان جهش تولید با مشارکت مردم، گفت: حضور و مشارکت مردم در اقتصاد مشکلات کشور را رفع می‌کند و یکی از راه‌های تحقق شعار سال بازار سرمایه است.

 

 رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران  هم گفت: در استان کرمان شاهد انباشت سرمایه ها و منابع ملی در حوزه های مختلف هستیم که ضرورت دارد با تغییر نگاه و با هدف رونق اقتصادی این منابع به سمت خلق ثروت سوق یابد.

 

صمد حسن‌زاده در مراسم افتتاحیه کرمان آیدکس 2024، تحقق اهداف توسعه‌ای را در قالب برگزاری رویدادها و همایش‌های اقتصادی و معرفی فرصت‌های صادراتی و سرمایه‌گذاری کشور، ضروری خواند و گفت: نتایج این اقدامات در کوتاه‌مدت مشخص نمی‌شود؛ اما در بلندمدت شاهد بهبودهایی در مسیر توسعه، سرمایه‌گذاری و صادرات خواهیم بود.

 

 

وی در ادامه تاکید کرد: : استان کرمان از منظر راهبردی در شاهراه شمال به جنوب کشور با سرمایه‌گذاری مناسب و به روز رسانی زیرساخت های حمل و نقلی، نقش مهمی در اقتصاد کشور، خلیج فارس و همسایگان داشته باشیم.

 

حسن زاده افزود: امروز شاهد سرمایه گذاری ۲۴۰ میلیون دلاری عمان در حوزه گردشگری و تجاری و نیز در بافت قدیمی بودیم که تاکنون ۷۰ میلیون دلار ارز آوری داشته است.

 

رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران نیز در این جلسه گفت: بخشی از سرنوشت کشور در گرو تصمیم های دیپلماسی اقتصادی است؛ مبنای دیپلماسی کشور محیط همسایگی کشور بوده اما محیط همسایه ما یکپارچه نیست، ما در شمال تا اوراسیا روبه رو هستیم، در شرق با حوزه آسیایی و در جنوب خاورمیانه قرار دارد که این سه محیط همگرا نیستند.

محمد قاسمی افزود: تمرکز دولت عمدتا بر توسعه روابط روسیه و اروپا بوده که درست هم هست، اما بخش خصوصی و بازارهای ما در جنوب و منطقه خلیج فارس و عراق است که باید دیپلماسی اقتصادی در این رابطه توازن ایجاد کند.

استاندار کرمان در این مراسم ضمن خوش آمد به مهمانان گفت: گردهمایی کرمان آیدکس فرصت بسیار مغتنمی است که همه ذینفعان از جمله بخش خصوصی، سرمایه گذاران، سرمایه پذیران، شرکت ها و کسانی که در بحث توسعه موثر هستند، در آن حضور دارند.

 

فداکار با اشاره به ظرفیت های موجود در استان کرمان تاکید کرد: برخی از این ظرفیت ها که در کشور بی بدیل است در کرمان وجود دارد از جمله در حوزه های کشاورزی، معدن و گردشگری که همه آنها مستعد سرمایه گذاری هستند.

 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در مراسم آغاز به کار این همایش گفت: «کرمان آیدکس 2024» حاصل همکاری و همدلی همه مسئولان، فعالان اقتصادی و مردم استان کرمان است که این امر نشان دهنده عزم و اراده جدی برای توسعه استان کرمان محسوب می‌شود و می‌تواند به طور قطع تحول جدی را برای استان به همراه داشته باشد.

 

سیدمهدی طبیب زاده شرایط استان کرمان در این همایش متفاوت‌تر از اکنون خواهد بود افزود: گذر از اقتصاد مبتنی بر منابع و رسیدن به اقتصاد مبتنی بر دانش و تکنولوژی را در همایش کرمان آیدکس دنبال می‌کنیم.

 

همایش کرمان آیدکس 2024 تا ۲۷ اردیبهشت در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته در استان کرمان ادامه دارد.

 


١٢:٣٣ - سه شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٤٠٣    /    عدد : ٤٧٦٦    /    تعداد نمایش : ١٢٨٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج

اطلاعیه ها (بایگانی)
رویدادهای آینده (ادامه...)