چاپ        ارسال به دوست

با تلاش محققان پارک علم و فناوری کرمان

تولید بذر گوجه سیاه برای اولین بار در کشور

به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از پارک علم و فناوری کرمان، محمدرضا شریفی یکی از نوآوران جوان پارک علم و فناوری کرمان است که در راستای اتکا بر توان تولید داخل، همگام با تعدادی از همکاران خود اقدام به راه اندازی یک شرکت تحت عنوان شرکت سبز انديشان سالم کشت آسیا کرده است.

این نخبه جوان  عضو پارک علم و فناوری  در ارتباط با فعالیت این شرکت به  روابط عمومی توضیح داد: این شرکت ضمن تولید به روزترین و خاص ترین محصولات کشاورزی دنیا مانند گوجه سیاه که حاصل عملیات خوب کشاورزی است، در زمینه ترویج و فرهنگ سازی کشت های جایگزین و پرورش انواع محصولات گلخانه ای سالم فعالیت دارد.

وی افزود: توسعه گلخانه ها و انتخاب بهترین محصولات با توجه به اقلیم نقاط مختلف استان کرمان، همچنین معرفی کشاورزانی که کشت محصول سالم  در سراسر کشور را در جهت دستیابی به سلامت مردم انجام می دهد.

تغییر الگوی رشد راهکار هماهنگی با شرایط ویژه آب و هوایی در استان کرمان

مدیر فنی شرکت سبز انديشان سالم کشت آسیا بیان کرد:  تغییر الگوی کشت در کشاورزی و افزایش بهره وری از نهاده های کشاورزی در سطح کشور، به ویژه در استان کرمان به دلیل شرایط ویژه مربوط به مدیریت منابع آب و ارتقاء سطح سلامت جامعه با ارائه محصولات سالم گلخانه ای از اولویت های شرکت بوده است.

شریفی تصریح کرد: مهمترین و اصلی ترین ماموریت ما توسعه و ارتقاء سطح دانش مدیریت گلخانه ها، ترویج و توسعه کشت گلخانه ای، تولید محصول سالم با شعار محصول سالم برای همه است.

وی یادآور شد: راهبردی ترین محصولی که در این شرکت تولید می شود گوجه سیاه است، این گوجه در واقع اولین نوع گوجه ای است که دارای خواص آنتوسیانین است.

کارشناس IP شرکت سبز انديشان سالم کشت آسیا تشریح کرد: با توجه به سرانه مصرف گوجه فرنگی در کشور آمریکا که چهارمین محصول پر مصرف شناخته شده و می توان از این محصول در جهت بالا بردن سطح سلامت جامعه استفاده کرد.

شریفی اذعان کرد: رنگ سیاه این گوجه به دلیل دارا بودن مقدار زیادی از ماده آنتوسیانین است که یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان های شناخته شده تا به امروز است.

بومی سازی بذر اصلی محصول ارزشمند گوجه سیاه توسط یک شرکت کرمانی

وی ادامه داد: شركت سالم كشت آسيا با نشان تجاري گلخانه کفایی پس از اطمینان از سلامت بالای این محصول،۶ ماه پس از تولید گوجه سیاه در کشور آمریکا با تهیه بذر اصلی به تعداد بسیار اندک مبادرت به کاشت این گیاه ارزشمند در سیستم هیدروپونیک کرده است.

مدیر فنی شرکت سبز انديشان سالم کشت آسیا تاکید کرد: با توجه به آشنایی تجربی با نیازهای غذایی و اقلیمی در جهت بالاتر بردن کیفیت و رنگ سیاه این محصول در سال دوم اقدام به کاشت انبوه گوجه سیاه کرده و با هیبرید کردن این محصول توانستیم به نتایج شگفت انگیزی در راستای بالا بردن (وزن و سیاهی) این محصول دست یابیم.

شریفی توضیح داد: برخورداري از کادری مجرب سبب شد تولید و فرآوری این محصول ارزشمند همگام با استانداردهای روز دنیا و با دارا بودن نشان استاندارد، حد مجاز آلاینده ها در محصولات گلخانه ای قدمی بزرگ را در عرصه کشاورزی کشور برداریم.

وی در خصوص خواص شگفت انگیز این محصول عنوان کرد: گوجه سیاه می تواند در پیشگیری و درمان از بیماری های قلبی، عروقی، دیابت نوع ۲، مبارزه با زوال سیستم عصبی به دلیل کهولت سن، پیشگیری از انواع سرطان، چربی سوزی، پیشگیری از چاقی و کند کردن عارضه پیر چشمی نقش مهمی ایفا کند.

تزریق منابع مالی، لازمه افزایش سطح زیر کشت گوجه سیاه در کرمان

کارشناس IP شرکت سبز انديشان سالم کشت آسیا تشریح کرد: این شرکت به واسطه فعالیت تولیدی که انجام می دهد توانسته برای ۱۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی کند.

شریفی متذکر شد: محصول گوجه سیاه تولید شده توسط این شرکت غالبا در فروشگاه های تهران به فروش می رسد و بخش قابل توجهی از آن به واسطه صادرات در بازارهای خارجی به فروش می رسد.

وی افزود: البته این شرکت نیز همانند بسیاری از واحدهای تولیدی دیگر با مشکلاتی مواجه است، سطح پایین تولید، بالا بودن میزان تقاضا و نیاز اساسی به افزایش تولید در واحد سطح از جمله مشکلات اساسی ما است.

مدیر فنی شرکت سبز انديشان سالم کشت آسیا بیان کرد: افزایش سطح زیرکشت محصولات نیاز به تزریق منابع مالی دارد، بدون جذب و اخذ این منابع امکان افزایش تولید وجود ندارد.

شریفی در پایان خاطرنشان کرد: در این راستا درخواست اخذ تسهیلات داده شده و مورد تایید قرار گرفته اما به دلیل پیچیدگی های اداری و بانکی هنوز این اعتبارات دریافت نشده است.

لازم به ذکر است شرکت سبز انديشان سالم کشت آسیا، در سال ۱۳۹۹ یکی از واحدهای برتر پارک علم و فناوری استان کرمان در هفته پژوهش و فناوری معرفی شد.

 


١١:٠٣ - شنبه ١٣ دی ١٣٩٩    /    عدد : ٢٤٣٥    /    تعداد نمایش : ٢٣١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج