چاپ        ارسال به دوست

آئین عزاداری شهادت امام سجاد(ع) با حضور هیات رئیسه دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته در ماهان برگزار شد

همزمان با دوازدهم ماه محرم‌ و سومین روز شهادت سید و سالار شهیدان و یاران باوفایش هیات رئیسه دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته به همراه نمایندگان مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در آئین عزاداری در "عباسیه" شهرماهان شرکت کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه "آئین نمادین تشییع و خاکسپاری پیکرهای شهدای کربلا توسط طایفه بنی‌اسد" در شهرماهان با حضور دکتر باقی زاده رئیس پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی، دکتر فدائی نژاد معاون اداری و مالی، دکتر نگارستانی معاون آموزشی و دکتر کی نیا معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته و دکتر زاهدی و دکتر پورابراهیمی نمایندگان مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

بر پایه مستندات تاریخی طایفه بنی‌اسد تیره‌ای از عرب عدنانی بودند که در مقایسه با دیگر قبایل بزرگ در تاریخ قرن‌های نخستین هجری ویژگی برجسته و نقشی چشمگیری نداشته‌اند. این طایفه در سال 36 هجری در جنگ‌ جمل با امیرالمؤمنین(ع) بیعت کردند و در کنار آن حضرت جنگیدند اما در قیام عاشورا در سال 61 هجری به سه دسته موافق با امام، مخالف با امام و بی‌طرف تقسیم شدند. مسلم بن عوسجه اسدی و حبیب بن مظاهر اسدی دو تن از مشهورترین اصحاب امام حسین(ع) در واقعۀ عاشورا از قوم بنی‌اسد بودند.

به شهادت تاریخ‌نویسان، پس از واقعه کربلا و خروج  تمامی سپاهیان عمر سعد از کربلا، بسیاری از افراد به‌دلیل ترس از خشم و تهدیدات یزید جرأت دفن جنازه‌های یاران امام حسین(ع) را نداشتند که سرانجام زنان طایف بنی‌اسد در روز دوازدهم ماه محرم اقدام به تشییع و خاکسپاری شهدا می‌کنند.

این آئین سنتی بیش از 50سال در شهرماهان برگزار می شودوبه صورت نمادین پیکرهای بی‌سر شهدای کربلا بر دوش مردمانی از طایفه بنی‌اسد تشییع می‌شوند و در نهایت با حضور در مسجد و حسینیه عباسیه با سینه‌زنی و نوحه‌خوانی، وایرادخطبه امام سجاد علیه السلام عشق و ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت(ع) و سید و سالار شهیدان به نمایش می‌گذارند.

 


١٦:٤٥ - پنج شنبه ٢٠ مرداد ١٤٠١    /    عدد : ٣٢٨٤    /    تعداد نمایش : ٢٣٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج