چاپ        ارسال به دوست

تأکید رؤسای دانشگاه‌های کشور بر پیگیری مطالبه رهبر معظم انقلاب در توسعه آموزش عالی

رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری در بیانیه پایانی اجلاس شیراز تأکید کردند؛ مطابق نظرات رهبر معظم انقلاب اسلامی، سیاست‌های گسترش آموزش عالی را مبتنی بر اصل نیازمحوری، توجه به بازار کار آتی دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاهی و تدوین پیوست اشتغال برای ایجاد یا توسعه رشته‌های تحصیلی راهبری خواهند کرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان به نقل از وزارت علوم، بیانیه پایانی اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که با حضور وزیر علوم از 21 الی 23 اردیبهشت ماه به میزبانی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) در شیراز برگزار شد، به شرح زیر منتشر شد.

 

                                                                بسم‌الله الرحمن الرحیم

شرکت‌کنندگان در این اجلاس با گرامیداشت یاد و خاطر عاطر شهیدان والامقام، بویژه شهیدان شهر شور و شعر، - شیراز- سومین حرم اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های بلند معمار بزرگ انقلاب اسلامی و بیعت مستحکم و مجدّد با رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای (دام ظله‌العالی)، افزون بر بحث و تبادل نظر پیرامون مهم‌ترین مسائل روز حوزه آموزش عالی و علم، تحقیقات و فناوری، تعداد 6 آیین‌نامه مهم و راهبردی را پس از انجام مطالعات مقدماتی و طی فرایندهای دانش پایه و مبتنی بر خرد جمعی مورد مداقّه قرار دادند و بر امور زیر به عنوان میثاق رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز آموزش عالی کشور تأکید نمودند.

  1. تدوین، بازنگری و اصلاح سیاست‌ها، ضوابط و آیین‌نامه‌ها را به منزله ریل‌گذاری و مصداق اقدام نرم‌افزاری و تحو‌ل‌آفرین دانسته و بواسطه باورمندی به نقش اثرگذار و تحول‌بخش این سیاست‌ها، تمام مساعی خود را برای اجرای کامل، دقیق و به هنگام آنها به کار خواهیم گرفت.
  2. شرکت‌کنندگان در این اجلاس به عنوان خادمان مردم و جامعه علمی کشور و مریدان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، رهنمودهای حکیمانه، نقد کارشناسانه و سخنان نغز معظم‌له را در دیدار 29 فروردین با دانشجویان عزیز نصب‌العین خود قرار داده سیاست‌های گسترش آموزش عالی را مبتنی بر اصل نیاز محوری، توجه به بازار کار آتی دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاهی، تدوین پیوست اشتغال برای ایجاد یا توسعه رشته‌های تحصیلی، راهبری خواهیم نمود.
  3. در راستای افزایش کار آمادگی، ارتقاء سطح مهارت شغلی، افزایش میزان اشتغال‌پذیری دانشجویان رشته‌های مختلف، سازوکارهای درون دستگاهی و الزامات آن را فراهم نموده برای تحقق کامل این امر ملّی و فرادستگاهی بر ضرورت همراهی، هم‌افزایی و مسئولیت‌پذیری سایر دستگاه‌های مرتبط و مشارکت‌کنندگان بخش دولتی و غیردولتی تأکید می‌نماییم.
  4. حفظ و افزایش شتاب علمی را شرط لازم برای کسب مرجعیت علمی و تبدیل زبان فارسی به زبان علم دنیا دانسته، بر ضرورت اتخاذ سیاست‌ها و طراحی برنامه‌ها و اقدامات و استقرار نظام سنجش و انگیزش دانشگاهیان و توسعه تعاملات علمی بین‌المللی تأکید نموده، بیش از پیش حمایت همه جانبه دولت مردمی و خدمتگذار و مجلس محترم شورای اسلامی را در این راستا مطالبه می‌نماییم.
  5. در راستای نهادینه کردن نیازمحوری، حل مسائل کشور و کاربردی‌ساز علوم، استفاده از سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) را ملاک اعمال سیاست‌های سنجش و انگیزش اعضاء هیأت علمی دانسته و آغاز به کار سامانه درگاه آشنایی با نخبگان و آینده‌سازان (دانا) را بستری برای شناخت و شناساندن متخصصین موضوعی در عرصه‌های مختلف علمی دانسته و این امر را خدمتی ماندگار در جهت حل مسائل کشور می‌دانیم.
  6. بند الف ماده 49 برنامه چهارم و بند ب ماده 20 برنامه پنجم و ماده یک احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور را احکامی راهبردی، هوشمندانه و تحول‌آفرین دانسته و حفظ و تقویت استقلال دانشگاه‌ها را از طریق تسهیل فرآیندها و حذف دیوان سالاری اداری موجب افزایش بهره‌وری، توجه بیشتر به تحولات پرشتاب عرصه علم و فناوری، اهتمام به علوم نوپدید و نوظهور و نقش فزاینده هوش مصنوعی در تحولات آینده و بستر تربیت و بکارگیری نیروی انسانی متخصص، متعهد، انقلابی و کارآمد می‌دانیم.
  7. بر این باوریم که گفتگو بر مدار منطق و رعایت حقوق دیگران، پرهیز از دوقطبی‌سازی‌های مخرب، برنامه‌ریزی جهت حضور و پاسخگویی مسئولان در دانشگاه‌ها و گفتگو با دانشگاهیان، سعه صدر و میدان دادن با مهر و شفقت به دانشگاهیان و تحقق مسئولیت‌های اجتماعی ایشان دعوت به خیر و ارزش‌های انقلاب اسلامی و در عین حال آراستگی فرهنگ دانشگاهی متناسب با حریم فرهیختگی از الزامات اساسی دانشگاه تراز انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب به شمار می‌رود.

                                            والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 


١٠:٥٠ - دوشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٤٠٢    /    عدد : ٣٨٩٢    /    تعداد نمایش : ١٧٢٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج