چاپ        ارسال به دوست

در بیانیه اجلاس رؤسای دانشگاه‌های کشور اعلام شد؛

دانشگاه‌ها با حضور قاطبه اعضای هیات علمی، پررونق‌تر از گذشته فعالیت می‌کنند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از  وزارت علوم، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، روزهای دوشنبه و سه شنبه (۲۱ و ۲۱ شهریور) میزبان اجلاس سراسری روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری سراسر کشور بود.

شرکت‌کنندگان در پایان این اجلاس دو روزه در بیانیه ای اعلام کردند: در طلیعه آغاز سال تحصیلی و بهار دانش، دانایی و معنویت و تقارن آن با بهار مناسبت‌های مبارک، ربیع‌الاول، ماه میلاد مسعود پیامر اعظم ص و حضرت امام جعفر صادق (ع) و آغاز امامت موعود منجی، حضرت مهدی منتظَر (عج) و سومین سال خدمتگذاری دولت مردمی، ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های بلند امام راحل (رض) و بیعت مجدد با رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای دام ظله‌العالی، شرکت‌کنندگان پس از بحث و تبادل نظر و بررسی و مداقه در مهم‌ترین مسائل جاری و آتی حوزه علم، تحقیقات و فناوری کشور به ویژه آغاز شکوهمند سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ و جهت تحقق اولویت‌های پنجگانه وزارت علوم بر بندهای نه‌گانه زیر به عنوان بیانیه اجلاس تأکید دارند:

۱- با الهام از رهنمودهای حکیمانه رهبر عظیم‌الشأن انقلاب، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی را مظهر تقویت و تجلی دو نقطه اساسی یعنی وحدت ملی و امنیت ملی دانسته و تمام مساعی خود را در همین راستا و با رویکرد مدیریت پیشگیرانه به کار خواهیم گرفت.

۲- در کشاکش مواجهه شناختی و تقابل روایت‌ها، افزون بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگی و تربیتی دانشجویی و استادی، در راستای جهاد تبیین، زیست دانشگاهی و کنش‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و مدیریتی را نیز بستر روایتگری، روشنگری و صیانت از سرمایه بی‌بدیل کشور یعنی دانشجویان عزیز دانسته و در جهت تقویت دو عنصر مهم ایمان و امید در جامعه دانشگاهی مجدانه خواهیم کوشید.

3- اینک که برنامه هفتم توسعه کشور در آستانه تصویب در مجلس شورای اسلامی قرار دارد، ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران، یادآور می‌شویم حکمرانی علم و حکمرانی علمی راهبرد تعالی بخش و عنصر پیش‌برنده قطار پیشرفت کشور است. از این‌رو حمایت قاطع مجلس شورای اسلامی از احکام، برنامه‌ها و رویکردهای تحولی برنامه هفتم و استقرار نظام آموزش هدفمند، افزایش بهره‌وری، برنامه محوری، استادمحوری، شاگردپروری و موضوع مهم جذب، نگهداشت و چرخش نخبگان و راه‌اندازی صندوق شورای عالی عتف مورد انتظار است و برای عملیاتی‌سازی حداکثری این احکام تحولی، آمادگی کامل خود را اعلام می‌کنیم.

۴- ضمن اهتمام به فعال‌سازی تشکل‌ها و مجموعه‌های دانشجویی و استادی با بسط و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها به ویژه جشنواره‌های امیدآفرین قرآن و عترت، حرکت، رویش و مانند آن و مشارکت حداکثری دانشجویان در اردوهای راهیان پیشرفت، برای ارتقای حکمرانی هوشمند فرهنگی دانشگاه‌ها و ثبت و ضبط آنها در سامانه فرنما، سال تحصیلی جدید را با تحرک و نشاط معنوی و علمی آغاز خواهیم کرد و حضور اساتید جوان را در طرح تعالی منش استادی گامی برای فتح قله‌های پیشرفت فرهنگی، علمی و فناوری می‌دانیم.

۵- برای حفظ شتاب رشد علمی و رقابت‌پذیری جهانی، تأمین مالی پایدار پایگاه‌های علمی، جبران هزینه دسترسی آزاد، توسعه زیرساخت‌های دسترسی به دانش روزآمد به ویژه علوم نوظهور و نوپدید و کسب مرجعیت علمی از طریق همکاری هدفمند مجلس، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی جمهوری اسلامی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بازسازی و نوسازی تجهیزات تحقیقاتی مؤسسات آموزش و پرورش تاکید می‌شود.

۶- در راستای تحقق فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر مهار تورم و رشد تولید و جهت رونق و رشد تولید دانش‌بنیان، طرح‌های مهارت‌آموزی، تربیت نیروی کارآفرینی، طرح ملی ترویج کارآفرینی و دستیار فناوری، تقویت و توسعه مأموریت‌گرایی، توسعه انواع بورس‌های تحصیلی، به ویژه بورس صنعت و جامعه و تقویت مراکز هدایت شغلی و اجرای دقیق شیوه‌نامه دروس مهارتی- اشتغال‌پذیری را به منظور آشنایی دانشجویان با محیط کار واقعی و افزایش سطح کار آمادگی آنان مورد توجه جدی قرار خواهیم داد.

۷- تشکیل و فعال‌سازی کارگروه استانی پیاده‌سازی آمایش آموزش عالی و مدیریت طرح تحول را در اولویت قرار داده و نسبت به اجرای دقیق وظایف کارگروه از جمله آمایش رشته‌های تحصیلی مناسب با اشتغال و تطبیق مأموریت‌ها و حوزه‌های فعالیت با نیازها و مزیت‌های استان اقدام خواهیم کرد.

۸- ضمن قدردانی از تلاش ارزشمند و اثربخش دولت مردمی و تبریک کسب توفیقات چشمگیر در عرصه دیپلماسی منطقه‌ای و بین‌المللی و عضویت در پیمان‌های مهم جهانی، مشتاقانه آمادگی خود را برای بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های ایجاد شده برای توسعه مقالات علمی و افزایش مراودات دانشمندان و پژوهشگران کشور به عنوان راهبرد مهم حوزه علم و فناوری، اعلام می‌کنیم.

۹- در هفته‌های اخیر به بهانه دروغ اخراج اساتید دانشگاه‌ها، برخی افراد و رسانه‌ها علیه نهاد علم هجمه‌ای به راه انداختند که شرکت‌کنندگان در اجلاس ضمن بی‌اساس خواندن این فضاسازی رسانه‌ای اعلام می‌دارند دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی با حضور قاطبه اعضای هیأت علمی مؤمن، متعهد و وطن‌دوست، امور مهم آموزش، پژوهش، فناوری، فرهنگ و تربیت را پررونق‌تر از گذشته ادامه خواهند داد.

 

 


١٢:٣٢ - يکشنبه ٢٦ شهريور ١٤٠٢    /    عدد : ٤١٥٦    /    تعداد نمایش : ١٥٨٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج