آزمایشگاه انرژی های تجدیدپذیر

  این آزمایشگاه بطور مشترک با گروه مهندسی برق قدرت دانشگاه راه اندازی شده است. هدف اين آزمايشگاه آغاز تحقيق در دو زمينه انرژي باد و خورشيد بوده که در سطوح منطقه‌اي و جهاني مورد توجه دانشمندان قرار گرفته‌اند. مهم ترین تجهیزات آزمایشگاهی این مجموعه عبارتند از:

1. توربین بادی 10 کیلو وات: شامل یک عددتوربین بادی 10 کیلو وات که دارای تابلوهای کنترلر، معکوی کننده و dump load می باشد که برق تولیدی توسط توربین بادی را به شبکه سراسری وصل می نماید. زیرمجموعه سیستم مذکور دستگاه Asynchronous Wind Mill System مدل mv4250 می باشد که جهت مطالعات در زمینه توربین بادی مورد استفاده در شبکه HVDC که به نوعی امولاتور توربین بادی است، بدین صورت که برق سه فاز تولیدی AC توسط ژنراتور توربین بادی را ابتدا به DC با فرکانس 50 هرتز تبدیل می کند و سپس توسط اینورتر 4Q به AC تبدیل می گردد، بنابراین سرعت چرخش توربین هر چقدر باشد، خروجی مدار الکترونیکی اینورتر 50 هرتز خواهد بود.

2. سیستم فتوولتائیک 1 کیلو وات: 8 پانل خورشیدی   وات80 به صورت مجزا بر روی استراکچرهایی با قابلیت تنظیم زاویه قرار گرفته اند که سنسورهای مختلفی از جمله دما، ولتاژ، جریان، تشعشع، سرعت و جهت باد بر روی آن ها نصب شده است. اطلاعات به دست آمده بر روی دیتا لاگر های مربوطه ثبت می شود و توسط نرم افزار قابل برداشت و استفاده می باشد.

3. دیش خورشیدی :  دیش خورشیدی با قطر 5/1 متر که توانائی تولید درجه حرارت حدود 450 درجه سانتیگراد را در کانون خود دارد. در مقطع فعلی این انرژی جهت تولید بخار استفاده می شود. شایان ذکر است سیستم دیش مذکور جهت بهره گیری از حداکثر انرژی خورشید مجهز به دنبال کننده می باشد که سیستم مذکور را دائماً در جهت نور خورشید قرار می دهد. دیش مذکور به عنوان قسمتی از سیستم دیش استرلینگ می باشد که می تواند انرژی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل نماید. این سیستم ها در مقایسه با سیستم پانل های فتوولتائیک دارای راندمان بالاتری می باشند.